از ابتدای سال تحصیلی، خبرهایی مبنی بر تغییر زمان برگزاری کنکور و امتحانات نهایی ۹۸ وجود داشت. سید محمد بطحایی در حاشیه دیدار نوروزی با مدیران و پرسنل ستادی در خصوص دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده از احتمال تغییر زمان برگزاری کنکور و امتحانات نهایی ۹۸ به ویژه در مناطق سیل‌زده خبر داد. وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده به هیچ عنوان نگران آزمون‌ها و اشکالاتی که در مسیر تحصیلی پیش آمده، نباشند.

شرایط و تسهیلات ویژه برای مناطق سیل‌زده

سید محمد بطحایی به خبرنگاران گفت: «با روش‌های جبرانی در معمولان و پلدختر پیش‌بینی‌هایی را در نظر گرفته‌ایم. همچنین کارگروهی به طور متمرکز تشکیل داده‌ایم که در حال برنامه‌ریزی هستند.»

او ادامه داد: «یکی از مهمترین نگرانی‌هایی که فرزندان ما در مناطق سیل‌زده دارند مربوط به ایام امتحانات است و با نزدیک شدن به این ایام دانش‌آموزان نگران عقب‌افتادگی تحصیلی هستند. این عزیزان به هیچ عنوان نگران آزمون‌ها و اشکالی که در مسیر تحصیلی آنها پیش آمده نباشند. خصوصا برای دانش آموزان پایه دوازدهم که خودشان را برای کنکور آماده می‌کنند. برای این دانش‌آموزان اردوهای آموزشی پیش‌بینی کردیم و این اردوها به صورت متمرکز برگزار خواهد شد.»

احتمال تاخیر در برگزاری امتحانات نهایی در مناطق سیل‌زده و حذف بخشی از محتوای درسی برای این مناطق وجود دارد. همچنین تسهیلاتی برای دانش‌آموزان این مناطق جهت ورود به دانشگاه و آموزش عالی را فراهم خواهد شد.

بطحایی گفت: «ما با وزارت علوم نیز مذاکراتی را انجام خواهیم داد تا بتوانیم تسهیلاتی برای این دانش‌آموزان جهت ورود به دانشگاه و آموزش عالی را فراهم کنیم. اکنون در حال بررسی روش‌های مختلف برای برگزاری امتحانات نهایی هستم. شاید امتحانات را برای این مناطق به تاخیر بیندازیم. یکی دیگر از گزینه‌ها حذف بخشی از محتوای درسی برای دانش‌آموزان این مناطق است تا فشار کمتری به دانش‌آموزان وارد شود.»

تاخیر در آغاز به کار مدارس در مناطق سیل‌زده

او در پاسخ به این سوال که تاخیر آغاز به کار مدارس سیل‌زده چقدر است؟ گفت: «وضع آب و هوایی پاسخ این سوال شما را را با مشکل روبه‌رو کرده است. در استان لرستان قرار بود با سه روز تاخیر این اتفاق بیفتد اما متاسفانه به دلیل آماده نشدن مدارس و استقرار خانواده‌ها در محل زندگی‌شان محقق نشد ولی خیلی امیدوارم هفته آینده عموم مدارس را راه‌اندازی کنیم.»

وزیر آموزش و پرورش گفت: «در استان خوزستان شرایط متفاوت شده است. سفری همین روزها به خوزستان خواهم داشت. شاید برای خوزستان مجبور باشیم مدارس شبانه‌روزی موقت راه‌اندازی کنیم تا مشکلات تحصیلی پیدا نکنند.»

احتمال تغییر زمان برگزاری کنکور و امتحانات نهایی

او در خصوص فاصله امتحان نهایی و برگزاری کنکور گفت: «این پیشنهاد در اولین دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار دارد ولی ما چند محدودیت داریم از جمله تقارن با ماه رمضان، همچنین فاصله بین امتحان نهایی و کنکور باید به نحوی باشد که بتوانیم سوابق تحصیلی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهیم. البته وزارت علوم و سازمان سنجش این آمادگی را اعلام کردند تا کنکور را با تاخیر برگزار کنند و شاید چند روزی این آزمون به تاخیر بیفتد. از طرفی ما هم به دنبال این هستیم تا امتحانات نهایی را زودتر برگزار کنیم تا این فاصله فرصت کافی را ایجاد کند که داوطلبان برای کنکور آماده شوند و ما هم کارهای اداری خودمان را در این زمینه انجام دهیم. فکر می‌کنم ظرف چند روز آینده این خبر نهایی شود.»

او ادامه داد: «امسال پیشینه تحصیلی برای داوطلبان امسال تاثیر مثبت دارد و از طرف دیگر دانش‌آموزان باید خودشان را برای کنکور آماده کنند تا فشار زیادی بر آنها وارد نشود البته تلاش می‌کنیم این فاصله قابل قبول باشد.»

منبع: خبرگزاری پانا