چندی پیش وزیر آموزش و پرورش از احتمال تغییر زمان برگزاری امتحانات نهایی در مناطق سیل‌زده خبر داد. امروز، خسرو ساکی، رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش، در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، درباره زمان برگزاری امتحانات نهایی در مناطق سیل‌زده که بسیاری از استان‌های کشور را درگیر کرده است، اظهار کرد: «برای برگزاری امتحانات پایان سال در این مناطق چند پیشنهاد به دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش داده شده است و مقرر شد تا در کمیسیون‌های مربوطه این پیشنهادات بررسی و تصویب شود.»

برنامه امتحانات نهایی تیر ۹۸

در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۹۸ برنامه امتحانات نهایی تیرماه ۹۸ به پست افزوده شد. این نوبت امتحانی در مناطق سیل زده استان‌های خوزستان، گلستان و لرستان برگزار خواهد شد.

برنامه امتحانات نهایی تیر ۹۸
برنامه امتحانات نهایی نوبت تیر ۹۸

برگزاری یک نوبت امتحانی دیگر

وی ادامه داد: «بر اساس پیشنهادات ارائه شده دانش آموزان پایه دوازدهم علاوه بر امتحانات خرداد و شهریور یک نوبت دیگر در (تیرماه یا مرداد ماه) در امتحانات شرکت می‌کنند تا دانش آموزانی که به دلیل آبگرفتگی منازل و مدارس فرصت آماده شدن برای شرکت در امتحانات خرداد ماه را از دست دادند، بر اساس تمایل و آمادگی خود در هر یک از نوبت‌های (خرداد، تیر و شهریور) شرکت کنند و با مجوز شورای عالی آموزش و پرورش  نمرات نوبت‌های تیر و شهریور در کارنامه و دفاتر امتحانات در ستون خرداد درج و قبولی خرداد برای این گروه از دانش‌آموزان لحاظ شود.»

در مناطق سیل‌زده علاوه بر نوبت خرداد و شهریور، یک نوبت امتحانی دیگر در تیر یا مرداد برگزار خواهد شد. دانش آموزان بر اساس تمایل می‌تواند در یکی از آن‌ها شرکت کنند. نمرات حاصله در کارنامه در ستون خرداد درج و قبولی خرداد برای این گروه از دانش‌آموزان لحاظ می‌شود.

چگونگی اعمال سوابق تحصیلی در کنکور

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی تصریح کرد: «برای اعمال سوابق تحصیلی این گروه از دانش‌آموزان در نتایج کنکور سراسری با سازمان سنجش مذاکرات و مکاتبات لازم انجام خواهد شد.»

ساکی با اشاره به ایجاد فرصت برای شرکت سایر دانش آموزان در امتحانات پایان سال بیان کرد: «امتحانات پایه های دوره‌های تحصیلی به ستاد امتحانات ادارات کل استان‌ها و شهرستان‌های سیل‌زده اختیار داده شده است تا بنا بر مقتضیات مناطق، امتحانات پایان سال از اول خرداد ۹۸ تا پایان تیر ۹۸ برگزار شود.»

وی گفت: «فرصت تشکیل کلاس‌های جبرانی و آمادگی بهتر برای امتحانات پایانی نوبت دوم دانش آموزان هم فراهم می‌شود همچنین با مجوز شورای عالی نمرات آن‌ها در کارنامه و دفاتر امتحانات در ستون خردادماه درج خواهد شد و برای دانش آموزان قبولی خرداد منظور می‌شود.»

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان