چند سالی است که با رسیدن به فصل امتحانات نهایی، کسب و کار خرید و فروش سوالات امتحان نهایی رونق می‌گیرد. امنیت پایین شیوه ارایه سوالات و برگزاری امتحانات، باعث شده سودجویان بسیاری قدم در فروش سوالات امتحانات نهایی بگذارند. البته هر ساله آموزش و پرورش با تکذیب لو رفتن سوالات امتحان نهایی، منکر خرید و فروش سوالات می‌شوند. با توجه به تاثیر مثبت ۳۰ درصدی نمرات امتحان نهایی در کنکور ۹۸، امسال این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

در اوایل فروردین ماه بود که اطلاعیه فروش سوالات امتحان نهایی خرداد ۹۸ در کانال‌های تلگرامی منتشر شد. اطلاعیه‌ای که نشان از عزم راسخ سودجویان در فروش و اطمینان آن‌ها از لو رفتن سوالات دارد. لازم به ذکر است که همین افراد، سوال‌های امتحان نهایی دی ماه ۹۷ را نیز به فروش می‌رساندند.

نمونه فروش سوالات در چند کانال تلگرام
نمونه فروش سوالات در چند کانال تلگرام

ادعای این افراد در مورد لو رفتن سوال‌ها قبل از آزمون، شاید تنها یک ادعا برای جذب مخاطب و فریب دادن آن‌ها باشد، اما چه در صورت درستی یا نادرستی این ادعا، باید با اینگونه سودجویان که باعث از بین رفتن عدالت آموزشی می‌شوند، مقابله کرد.

فروش سوالات امتحان نهایی خرداد ۹۸

زمانی اوضاع وخیم‌تر می‌شود که این سودجویان، چند ماه قبل از برگزاری امتحانات، سوالات را آزادانه و بدون هیچ واهمه‌ای پیش‌فروش می‌کنند. سوال اینجاست که اگر این کار جرم است، چگونه مجرمان به این آسانی فعالیت می‌کنند؟!؟ و چرا دستگاه‌های نظارتی و آموزش و پرورش هیچ اقدامی برای دستگیری اینگونه سودجویان انجام نمی‌دهند؟

لو رفتن سوالات قبل از امتحان و خرید و فروش آن توسط عده‌ای، پدیده‌ای است که هر ساله قبل از امتحانات با آن مواجه می‌شویم و هر سال مسئولین قول اقدام علیه این سودجویان و بالابردن امنیت برگزاری امتحانات را می‌دهند. با توجه به بالاتر رفتن اهمیت نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم و تاثیر آن در کنکور، انتظار می‌رود که مبارزه با اینگونه افراد تشدید شود تا شاهد بی‌عدالتی در حق دانش آموزان نباشیم.

نمونه فروش در اینستاگرام
نمونه فروش در اینستاگرام

یافتن این افراد نیز آسان است. با یک جستجوی ساده در گوگل، تلگرام یا اینستاگرام با خیل عظیمی از فروشندگان مواجه خواهید شد که با دریافت مبلغ‌های هنگفت، قول دادن سوالات قبل از امتحان را به دانش آموزان می‌دهند. درستی یا نادرستی ادعای ایشان شاید زیاد مهم نباشد. زیرا اگر درست باشد و سوالات لو برود، عدالت آموزشی پایمال شده و در حق دانش آموزان اجحاف خواهد شد. و اگر ادعای ایشان کذب و صرفا جهت کلاهبرداری باشد، باعث ایجاد جو بدگمانی و شک میان دانش آموزان شده و تاثیر منفی بر روحیه دانش آموزان کنکوری که با فشارهای متخلفی مواجه هستند، خواهد گذاشت.

اکنون که هنوز چند هفته‌ای تا شروع امتحانات فرصت باقی است، انتظار می‌رود دستگاه‌های نظارتی، پلیس فتا و آموزش و پرورش بر علیه این سودجویان اقدام کنند تا شاهد این بی‌عدالتی‌ها و جو بدگمانی نباشیم.

نظر شما در مورد این پدیده چیست؟ و چگونه باید با این سودجویان برخورد کرد؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.