در این پست کتاب‌های انتخابی متوسطه دوم را معرفی می‌کنید و آن‌ها رو برای دانلود قرار خواهیم داد. برای پایه دهم و یازدهم سه کتاب تالیف شده که دانش آموز شاخه نظری باید دو کتاب از آن را بخواند. دانش آموزان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش با توجه به دستور عمل آموزش و پرورش در پایه یازدهم باید یکی از دو درس فکر و سواد رسانه‌ای و هنر را پشت سر بگذارند. سه کتاب تالیف شده برای متوسطه دوم عبارتند از؛ تفکر و سواد رسانه‌ای، هنر و کارگاه تولید و کارآفرینی.  در ادامه این کتب رو معرفی خواهیم کرد.

دروس انتخابی را که انتخاب می‌کند؟

با توجه به نحوه انتخاب دروس انتخابی در متوسطه قدیم، احتمال میرود در نظام جدید نیز مانند نظام قدیم، انتخاب دروس انتخابی با توجه به شرایط مدرسه توسط کادر آموزشی مدرسه محل تحصیل انتخاب شود. هر دانش آموز باید در پایان متوسطه دوم دو کتاب از سه کتاب اختیاری را گذرانده باشد.

کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای

این کتاب مانند کتب تفکر و سبک زندگی پایه‌های هفتم و هشتم می‎باشد. تفاوت عمده این کتاب با کتب ذکر شده اینست که این کتاب به معرفی و آموزش فرهنگ استفاده از رسانه‌ها می‌پردازد. این کتاب برای همه شاخه‌ها میتواند انتخاب شود.

این کتاب در شش فصل زیر تدوین شده است؛

  • ما و رسانه‌ها
  • فنون خلق پیام رسانه‌ای
  • نادیده‌های رسانه‌ها
  • مخاطب شناسی
  • رسانه و سبک زندگی
  • رژیم مصرف رسانه‌ای
تفکر و سواد رسانه‌ای
تفکر و سواد رسانه‌ای

اهمیت درس تفکر و سواد رسانه‌ای

مولفان اهمیت این درس را چنین توصیف می‌کنند؛

رسانه در زندگی ما از لحظات تنهایی تا محیط گرم خانواده، فضای آموزشی، اداری و هر جایی که بتوانید تصور کنید، نفوذ کرده است. اگر به تعداد روزنامه‌ها، مجلات، شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی، پایگاه‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی و … نگاه کنید به گستردگی، قدرت و اهمیت رسانه‌ها و در پی آن، سواد رسانه‌ای پی می‌برید.

کتاب کارگاه تولید و کارآفرینی

یکی دیگر از کتاب‌های انتخابی متوسطه دوم، کتاب کارگاه تولید و کارآفرینی است. این کتاب که توسط گروه تالیف کتب فنی و حرفه‌ای و کاردانش تالیف شده است در ادامه کتب کاروفناوری پایه‌های تحصیلی پیش است. این کتاب فقط در شاخه نظری می‌تواند توسط مدرسه انتخاب شود و در شاخه‌های دیگر تدریس نخواهد شد. این کتاب در ۳۲ بخش و ۱۳۶ صفحه تدوین شده است.

کارگاه تولید و کارآفرینی
کارگاه تولید و کارآفرینی

هدف کتاب کارگاه تولید و کارآفرینی

در این کتاب هدف اصلی، آموزش آن دسته از مهارت‌هایی است که فرد را آماده می‌سازد تا به صورت تیمی یا انفرادی برای راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک اقدام کند. مسیری که در این کتاب در نظر گرفته شده است ۳۲ گام دارد که به صورت اصولی دانش آموزان طی سال تحصیلی هر هفته در موقعیت یک گام مهارتی قرار می‌گیرند و بعد از آماده‌سازی خویش و کسب شایستگی، گام بعدی را برمی‌دارند.

کتاب هنر

کتاب هنر یکی دیگر کتاب‌های انتخابی متوسطه دوم است. این کتاب در ادامه کتب فرهنگ و هنر می‌باشد و در آن به آموزش انواع هنرها پرداخته شده است.

هنر
هنر

این کتاب در قالب چهار پودمان زیر تالیف شده است؛

  • مطالعه مفهوم زیبایی و هنر
  • خلاقیت هنری
  • تحلیل آثار هنری
  • هنر، میراث فرهنگی و سبک زندگی

دریافت کتاب‌های انتخابی متوسطه دوم

ما کتاب‌های انتخابی متوسطه دوم (تفکر و سواد رسانه‌ای، کارگاه تولید و کارآفرینی و هنر) را در قالب یک فایل فشرده برای شما عزیزان قرار داده‌ایم. شما می‌توانید بعد از اعلام درس انتخاب شده توسط مدرسه این کتاب ها را تهیه فرمایید.

برای دانلود از باکس زیر استفاده کنید.