در این پست یک کتاب اختصاصی رشته‌های ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی رو قرار داده‌ایم. کتاب جامعه شناسی پایه دهم به معرفی و آموزش زندگی در جامعه و شناخت از آن می‌پردازد. این کتاب در دو فصل و چهارده درس تقسیم شده است که در ادامه توضیح بیشتری خواهیم داد. می‌توان این کتاب را قسمتی از بخش مدنی کتاب‌های مطالعات اجتماعی پیشین دانست. در ادامه با معرفی کامل این کتاب و دانلود آن همراه مدرسه سوم باشید.

تصویر جلد کتاب جامعه شناسی پایه دهم

جلد کتاب جامعه شناسی پایه دهم
جلد کتاب جامعه شناسی پایه دهم

ساختار کتاب جامعه شناسی (۱)

همانطور که گفته شد این کتاب در قالب دو فصل به نام‌های جهان اجتماعی و هویت می‌باشد. هر فصل به هفت درس تقسیم می‌شود و باز هر درس، دو یا سه بخش تقسیم شده‌اند.

فصل اول، جهان اجتماعی

مولفان فصل اول کتاب را چنین معرفی می‌کنند؛

فصل اول روایت زندگی اجتماعی انسان‌هاست. در این فصل می‌خوانید که انسان‌ها بر اساس آگاهی و اراده عمل می‌کنند و در ارتباط با هم، جهان اجتماعی را پدید می‌آورند. جهان اجتماعی با ایجاد فرصت‌ها و محدودیت‌هایی روابط انسان‌ها را با طبیعت، ماورای طبیعت، دیگران و خودشان سامان می‌بخشد و از این طریق زندگی مشترک آنها را ممکن می‌سازد. از آنجا که آگاهی‌ها و اراده‌ها متفاوتند، جهان‌های اجتماعی گوناگونی شکل میگیرند. سپس ملاک‌هایی برای نقد و ارزیابی جهان‌های اجتماعی معرفی می‌شود.

فصل دوم، هویت

دیدگاه مولفان در مورد فصل دوم؛

فصل دوم روایت هویت انسان‌هاست. در این فصل ابتدا از ابعاد فردی و اجتماعی هویت سخن می‌گوییم که ما را به بررسی رابطه فرد و جهان اجتماعی می‌کشاند. هویت اجتماعی افراد، حاصل عضویت آنها در جهان اجتماعی است. هویت جهان اجتماعی حاصل فرهنگ افراد است. هویت اجتماعی افراد و هویت فرهنگی جهان اجتماعی به یکدیگر وابسته‌اند. از این رو تداوم و تحول هویت جهان اجتماعی مطرح می‌شود و هویت ایرانی در گذر زمان بررسی می‌گردد.

بخش‌های صفحه پایانی دروس

در صفحه آخر هر درس، بخش‌هایی برای تمرین آن درس وجود دارد. آن بخش‌ها عبارتند از؛

  • مفاهیم کلیدی
  • خلاصه کنید
  • آنچه از این درس آموختیم

ارزشیابی جامعه شناسی پایه دهم

ارزشیابی مستمر کتاب جامعه شناسی پایه دهم بر اساس ملاک‌های زیر است؛

  • حضور فعال و پرشور در کلاس و شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی
  • انجام فعالیت‌های کلاسی
  • همکاری در کارهای گروهی
  • پرسش‌های کلاسی به صورت کتبی و شفاهی (این پرسش‌ها از تمامی عناصر کتاب از جمله «بخوانیم و بدانیم» صورت میگیرد)
  • انجام فعالیت‌های پژوهشی، نوآوری‌ها و خلاقیت‌های علمی، ادبی و هنری

ارزشیابی کتبی نوبت اول و دوم بر اساس بارم بندی بوده که در آینده در سایت قرار خواهد گرفت.

دریافت کتاب جامعه شناسی پایه دهم

طبق قوانین آموزش و پرورش ما مجاز به قرار دادن فایل الکترونیکی کتاب در سایت خود نیستیم. شما می‌توانید با استفاده از دکمه زیر وارد سایت چاپ کتب درسی شده و کتاب مورد خود را دانلود فرمایید. از این بابت که نمی‌توانیم فایل را برای دانلود قرار دهیم، از شما عذر خواهیم.